Vojtěchov

Lyže

Ski areál Harusův kopec – 9,5km (od chalupy)

U Nového Města na Moravě na území Českomoravské vrchoviny se ve svazích Harusova kopce v nadmořské výšce 734 metrů nachází malé lyžařské středisko.

Ski Harusák nabízí 550 metrů dlouhou sjezdovku, na jejíž vrchol vyváží lyžaře a snowboardisty lanová dráha. Svah je technicky zasněžovaný a denně upravovaný rolbou, umělé osvětlení pak přeje skvělému večernímu lyžování.

Děti si užijí spoustu legrace na 30 metrů dlouhém laně, u něhož se nachází také lyžařská škola. Samozřejmostí je i půjčovna se servisem a testcentrem.

V okolí Nového Města je upravováno na 100 kilometrů běžeckých tras, a to rolbou pro klasické lyžování. Kdo dává přednost bruslení, může vyrazit na 4kilometrový Příměstský okruh.

Ski areál Jimramov – 15 km od chalupy

V obci Nový Jimramov ve východní části Žďárských vrchů leží v nadmořské výšce 650 metrů nevelké lyžařské středisko. Ski areál Jimramov nabízí milovníkům zimních sportů několik sjezdovek - čtyři modré pro začátečníky, dvě červené pro středně pokročilé a černou, s výstižným názvem Lucifer, pro zkušené lyžaře.

Na technicky zasněžované svahy vyváží sportovce dva vleky a umělé osvětelní umožňuje pořádání večerního lyžování. Na snowboardisty čeká snowpark se skoky a rampami, na nejmenší návštěvníky potom školička s dětským lanem.

V Jimramově jsou k dispozici také lyžařská škola a půjčovna vybavení se servisem, komu vyhládne, může se občerstvit přímo na sjezdovce.

Přímo Jimramovem prochází bezmála 16 kilometrů dlouhý Jimramovský běžecký okruh, kromě něho pak příznivci běžkování mohou využít také další desítky kilometrů značených tras napříč Žďárskými vrchy.

Ski areál Dalečín – 18 km od chalupy

V Dalečíně severně od Bystřice nad Pernštejnem se v podhůří Českomoravské vrchoviny v nadmořské výšce 645 metrů rozkládá stejnojmenné lyžařské středisko. Ski areál Dalečín si pro příznivce zimních sportů připravil 500-600 metrů dlouhou sjezdovku s převýšením 105 metrů, která je vhodná jak pro začínající, tak pokročilé lyžaře.

Svah je technicky zasněžovaný a uměle osvětlený, a tak si tady na své přijdou i milovníci večerního lyžování.

V areálu je k dispozici půjčovna vybavení, o hladové žaludky sportovů se pak starají občerstvení s vyhřívanou místností i bufet s venkovním posezením. Řidiči mohou parkovat zdarma přímo u vleku.

Kdo dává přednost běžkování, může se za příznivých sněhových podmínek těšit na upravované trasy, které je zavedou až do Nového Města na Moravě a Jimramova.

Kolo

Okolí chalupy nabízí mnoho zajímavých variant na výlety na kole. Inspirací může být trasa:

1/

Lísek - Kolonie Marie - Vlčí kámen - Kamenice, vyhl. - Koníkov - Metodka - Odranec - Kuklík - Sněžné - Krátká - Samotín - Dráteničky - Malinská skála - Devět skal - Herálec - Krucemburk - rybník Řeka, cca 58 km

2/

Lísek – Koníkov – Zuberský rybník – Nové Město na Moravě – Vysočina Aréna – Nová Ves – Dlouhé – Račice – Olešínky – Zvole – Horní Rožínka – Rodkov – Vojetín – EDEN farma – Bystřice n. P. cca 45km

Památky

Zřícenina hradu Dalečín – 17,5 km od chalupy

Zřícenina hradu Dalečín stojí uprostřed obce Dalečín. Byl postaven na kopci nad řekou Svratkou.

První písemná zpráva je kladena do 14. století. Společně s hradem Skály měl být rozbořen jako sídlo lupičů, poté jej páni z Pernštejna obnovili, ale jeho další osudy nejsou známy. Dobytí a zboření hradu vojsky moravského hejtmana se neopírá o žádný věrohodný pramen, jde spíše o nepřesný výklad barokních historiků.

Dnes jsou zbytky hradu upraveny jako park. Zachovala se mohutná část zdiva se střílnami a okny obytných místností, vybavených ve výklencích sedátky. Na zdi lze rozeznat tři podlaží. 

Zřícenina hradu Štarkov u Jimramova – 16,5 km od chalupy

Štarkov (též Skály) je zřícenina hradu ze 14. století poblíž Nového Jimramova. Za husitských válek se zde schovával oddíl 500 husitů, které odtud chtěl vypudit vévoda Albrecht, což se mu ale nepodařilo. Poté se Štarkov stal sídlem loupeživého rytíře. Kvůli loupeživým tlupám, které se usídlily na hradě, byl Štarkov v 15. století vykoupen a pobořen. Hrad už nikdo neobnovil a ten postupně pustl.

Do současnosti se dochovaly pozůstatky hradebních zdí a dalších staveb. V hradním jádře probíhá archeologický průzkum, ale zřícenina je volně přístupná

Zřícenina hradu Zubštejn – 15,5 km od chalupy

Zubštejn je zřícenina jednoho z největších hradů na Moravě. Leží nad vsí Pivonice - městkou částí Bystřice nad Pernštejnem. Hrad byl založen ve 14. století a po dobu své historie často měnil majitele. Na rozdíl od okolních hradů byl obydlen až do 16. století, ale poté jej majitelé opustili a on zpustnul.

*Zřícenina hradu je poměrně zachovalá*a dochována jsou dokonce i některá patra paláce. Je volně přístupná a vedou k ní značené turistické stezky. U zříceniny si můžete prohlédnout dřevěné modely válečných strojů a konají se zde také různé kulturní akce. 

Hrad Svojanov – 30 km od chalupy

Takzvaný "Knížecí hrad" (Fürstenberg), nazývaný také "vila českých královen", byl vystavěn ve druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II., později byl renesančně a nakonec empírově přestavěn a dnes patří městu Polička, které ho zpřístupňuje veřejnosti.

Návštěvníci se na Svojanově mohou těšit na prohlídku interiérů s instalacemi, které přiblíží život na hradě ve 2. polovině 19. století. Zájemci se podívají do sklepení nebo jedinečného domu zbrojnošů v goticko-renesančním stylu. 

K dispozici jsou dva prohlídkové okruhy. Ten první míří do empírového paláce s replikou pohřební královské koruny Přemysla Otakara II. nebo na vyhlídkovou terasu. Druhý okruh pak provede hosty sklepeními, expozicí pověstí a legend hradu, mučírnou, lapidáriem a domem zbrojnošů. 

Samostatně si návštěvníci mohou prohlédnout exteriéry hradu a kdo chce, může vystoupat na věž, odkud jsou hezké výhledy do okolí. 

Hrad Pernštejn – 24 km od chalupy

Na Českomoravské vrchovině stojí nedaleko stejnojmenné osady gotický hrad Pernštejn, jeden z nejvýznamnějších moravských hradů.

Pernštejn byl vystavěn v polovině 13. století a až do 16. století přestavován, přesto si ale do značné míry zachoval svoji původní obrannou funkciPernštejnům hrad patřil až do konce 16. století, pak často střídal majitele. Dnes je v majetku státu a je přístupný veřejnosti.

Na návštěvníky na Pernštejně čeká prohlídkový okruh, který je zavede do všech důležitých interiérů a seznámí je s historií hradu od jeho počátků až do současnosti. K vidění jsou monumentální Rytířský sál, kaple, ložnice s původními kachlovými kamny i bohatě zásobená knihovna.

K dispozici je zkrácený okruh a také speciální okruh pro děti, nádvoří si zájemci mohou prohlédnout bez průvodce

Terasová zahrada a krajinářský park, který hrad obklopují, byly založeny v 18. a 19. století a dodnes se tady zachovaly bazén a čínský pavilon.

Koupání

Novoměstské lázně – 7 km od chalupy

V hlavní části lázní kromě 25 m bazénu se čtyřmi drahami naleznete také relaxační bazén s masážní lavicí, chrliči a vzduchováním nebo vířivku pro deset osob. Příjemnou zprávou je, že relaxační bazén i vířivka, stejně jako dětský bazének se skluzavkou mají slanou vodu, která není tak agresivní na oči. 

I teplota vody je velmi příjemná, obzvlášť pro zimní návštěvu. V plaveckém bazénu byste naměřili necelých 28 °C, zatímco relaxační a dětský bazén se pohybuje okolo 30 °C a ve vířivce se ohřejete téměř v 36 °C

Vodními hrátkami to ovšem ve městských lázních rozhodně nekončí. K návštěvě láká také saunový svět s Finskou a Aroma saunou, které mají kapacitu shodně 14 osob. Kromě toho ve wellness části lázní najdete také parní saunu, Kneipovu lázeň a samozřejmě také ochlazovací studnu a klidovou odpočívárnu. Za příplatek jsou k dispozici také relaxační koupele a masáže.

Skalský rybník – 2,5 km od chalupy

Skalský rybník je ideálním místem ke koupání. Pláže jsou travnaté. Poblíž jsou tenisové kurty.  

Zuberský rybník – 4 km od chalupy

Klidné místo ke koupání. Vstup do vody pozvolný, písčitý. U blízkého parkoviště je stánek s občerstvením.

Chalupavojtechov.cz

Vojtěchov č. ev. 107
593 01 Lísek